تیرآهن 14 در بازار آهن آلات

تیرآهن 14 در بازار آهن آلات قیمت تیرآهن در بازار آهن آلات در انواع مختلف سازه مورد استفاده قرار می گیرد  به عنوان مثال در بگارگیری تیرها در صنعت مهندسی عمران ، بکارگیری تیرها در تکمیل اعضای سازه های افقی ، تیرها برای مقابله با لحظه های خمشی ، نیروهای برشی ، بارهای عمودی و… مورد استفاده قرار می گیرد .تیرآهن 14 در بازار آهن آلات

انواع تیر ها در 4 دسته تقسیم بندی می شوند :

تیر ساده به پشتیبانی:  به این معنا می باشد که در صورتی که انتهای تیر به صورت مستقیم یا آزادانه بر روی تیر پشتیبانی قرار بگیرد به عنوان یک تیر ساده یا آزادنه تلقی می شود .

تیر ثابت:  درصورتی که یک تیر در هر دو انتهای تنظیم یا ثابت گردد ، به عنوان تیر ثابت یا پرتو داخلی شناخته خواهد شد .

تیر پرتوی:  در صورتی که انتهای آن آزاد باشد و تیر در انتهای دیگر ثابت باشد به  عنوان تیر پرتوی شناخته می شود .

تیر بصورت مداوم پشتیبانی شده:  در صورت ارائه پشتیبانی به تیر بیش از 2 بار  به عنوان تیر پشتیبانی شناخته می شود و به طور مداوم پشتیبانی می شود .

در ساخت و ساز از چه تیرهایی استفاده می گردد :

به بسته به نوع ساخت و ساز ، سازندگان از انواع اشکال و مواد مختلف در پروژه ها خود استفاده می کنند با  توجه به نوع ساخت  وساز و معماری ساختمان متفاوت می باشد . به عنوان مثال برخی تیرآهن برای بکارگیری و احداث خرپا های چوبی ،یا برای بازسازی و ساخت خانه های جدید ، برای یک پارچگی در ساختار ساختمان اعمم از : سقف ها ، عرش ها ، دیوارها و مواردی از این دسته  مورد استفاده قرار می گیرد .

تیرآهن 14 در بازار آهن آلات

پروفیل (انواع برش های پروفیل برای در صنایع ساختمان سازی و ماشین سازی استفاده می شود در بکار گیری قطعات فولادی مورد  نیاز صنایع مرتبط که به اشکال گوناگون تولید می شود )

پروفیل های به شکل (z)  بیشتر مواقع برای پوشاندن سقف ها و ستون ها به کار می روند .

پروفیل های نبشی : پروفیل های نبشی و ناودانی با روش نورد سرد تهیه می شوند

روش نورد سرد : به دلیل افزایش استحکام به روق به کار برده می شود  ، فرآیند اصلی  نورد سرد کاهش ضخامت ورق تحت فشار بسیار بالا می باشد  و حذف نقطه تسلیم می باشد .  به طور کلی فرآیند نورد سرد در تولید ورق ها و تسمه ها با پرداخت سطحی و دقت ابعادی کاربرد دارد .

مزایای نورد سرد :  1. روغن کاری راحت تر انجام می شود . 2. در نبود سرما پرداخت های سطحی مورد نیاز فلز بهتر انجام می شود و فرآیند اکسیداسیون کمتر حاصل می گردد.

کاربرد های نورد سرد : در صنایع خودرو سازی / تجهیزات خانگی و ساخت وساز  / دستگاه های الکترونیکی مورد استفاده قرار می گیرد.

نقطه تسلیم چیست : شرایطی به وجود می آورد که سبب یک تغییر شکل  ناهمگون در روش شکل دادن به فلز به ویژه در خاصیت کشش عمیق می شود .

نورد باز پخت : انجام چندین عمل مکانیکی با استفاده از روش نورد که باعث حذف نقطه تسلیم می شود نورد بازپخت گفته می شود .

تیر آهن : تیر آهن یکی از اصلی ترین پایه های پروفیل های مورد استفاده در ساخت سازه های صنعتی و ساختمانی است و کاربرد اصلی آن تحمل تنش های حاصل از نیروهای وارد بر آن می باشد

تیرآهن 14 در بازار آهن آلات

کاربرد اصلی تیر آهن این است  که اسکلت فلزی ساختمان را تشکیل می دهد و به عنوان ستون قرار می گیرد.

تنش ها و فشار های  تولید شده از نیروی برشی و لنگر خمشی می باشد .

  • نیروی برشی
  • لنگر خمشی

استانداردهای تیر آهن

  1. استاندارد IPE (ارتفاع 600 تا 800 میلیمتر) (وارداتی می باشد و کشور های چین و روسیه وارد می کنند )
  2. استاندارد INPداری یک شیب ملایم در ضخامت بال های خود است و ضخیم شدن تیر آهن در انتها تکمیل می شود . تیرآهن I که ضخامت بال ها با فاصله گرفتن از جان تیرآهن کاهش می یابد.
  3. استاندارد  IPB یا اصطلاح تیرآهن H تیرآهن های عریض که در آن ها طول بال ها نسبت به تیرآهن های IPE افزایش یافته می باشد.

نسبت تیرآهن هاش به تیرآهن( I ) :

تیرآهن  HBE از نوع سنگین بوده و نسبت بهHEA دارای ضخامت بیشتری می باشد .  استفاده از تیرآهن هاش نسبت به تیراهن I کاربرد بیشتری دارد به این دلیل که می توان آن را در ضخامت های گوناگونی تولید کرد .  تیرآهن هاش تا طول  متر 100 هم مورد استفاده قرار می گیرد اما تیرآهن I تا طول 30 متر مورد استفاده  واقع می شود .
به دلیل مقاومت بالای جان هاش در مقابله  با نیروهای برشی و استحکام بال ها در برابر نیروی های لحظه ای، کاربرد مطلوبی را نسبت به تیراهن(I) دارد و این امر به علت این که در تیرآهن های سبک (I)پهنای بال از عمق و ارتفاع نیز کمتر می باشد و  اما در هاش پهنای بال با ارتفاع نیز برابر  می باشد .تیرآهن 14 در بازار آهن آلات

دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *