آهن چیست

در این مقاله به این سوال قصد داریم پاسخ دهیم که آهن چیست؟ آهن یک فلز است ، عنصری از گروه VIII جدول تناوبی است. رنگی براق ، منعطف ، قابل انعطاف ، خاکستری نقره ای است. این دهمین عنصر فراوان جهان است. این ماده به میزان زیادی در هسته کره زمین به شکل مذاب یافت می شود.

به عنوان مثال می توان عنصر آهن (Fe) را به صورت میخ در آورد. اگر میخ آهنی را از وسط نصف کنید ، همچنان عنصر آهن است. اگر بریدن ناخن را تا حدی کوچک کنید که به سختی می توانید آن را ببینید ، همچنان عنصر آهن را در دست دارید.آشنایی با انواع تیرآهن و قیمت آن

نقطه ذوب آهن (آهن)

نقطه ذوب آهن (Fe) در فشارهای هسته داخلی (جامد) هسته داخلی (مایع) خارجی (مایع) (330 GPa) در عمق 5150 کیلومتری زمین پیشنهاد شده است تا حد دمایی مطلق را فراهم کند. تحقیقات اولیه در مورد اتصالات ذوب در سیستم Fe-Ni-O-S زیر 20 GPa نشان داد که آلیاژهای قابل قبول از نظر شیمیایی و شیمیایی به طور قابل توجهی Fe solidus را از 2200 به 1150K کاهش می دهند.محاسبه قیمت ورق A516

افزودنیهای آلیاژی دامنه ذوب را نیز کاهش می دهد (پایین تر). آهن خالص (Fe) دارای یک نقطه ذوب ثابت 1535 درجه سانتیگراد ، کروم (Cr) 1890 درجه سانتیگراد و نیکل (Ni) 1453 درجه سانتیگراد در مقایسه با 1400-1450 درجه سانتیگراد برای فولاد ضد زنگ از نوع 304 است.آهن چیست؟

آهن – فلزات سنگین

آهن یک عنصر شیمیایی در جدول تناوبی است که دارای نماد Fe و عدد اتمی 26 است. آهن یک فلز گروه 6 و دوره 4 است. آهن به عنوان عنصر نهایی تولید شده توسط هسته هسته ای ستاره ای قابل توجه است و بنابراین سنگین ترین عنصر است که برای تشکیل آن نیازی به ابرنواختر یا یک رویداد کاتاکلیزمی مشابه ندارد. بنابراین ، این فراوانترین فلز سنگین جهان است.

آهن فراوانترین فلز روی زمین است و اعتقاد بر این است که دهمین عنصر فراوان جهان است. آهن همچنین فراوان ترین عنصر تشکیل دهنده زمین است. غلظت آهن در لایه های مختلف زمین از بالا در هسته داخلی تا حدود 5٪ در پوسته خارجی است ، ممکن است هسته داخلی زمین از یک کریستال آهن تشکیل شده باشد هر چند که احتمالاً مخلوطی از آهن و نیکل؛ تصور می شود که مقدار زیادی آهن در زمین به میدان مغناطیسی آن کمک می کند. آهن فلزی است که در میدان مغناطیسی خود استخراج می شود. آهن فلزی است که از سنگ آهن استخراج می شود و به سختی در حالت آزاد یافت می شود.آهن در تولید فولاد استفاده می شود که یک عنصر نیست بلکه یک آلیاژ است ، یک محلول از فلزات مختلف و برخی از غیر فلزات به ویژه کربن است.آهن چیست؟

موارد استفاده از آهن

این برای ساخت فولاد استفاده می شود و همچنین در مهندسی عمران مانند بتن مسلح ، تیر و غیره استفاده می شود.از آهن برای ساختن فولادهای آلیاژی مانند فولادهای کربنی با مواد افزودنی مانند نیکل ، کروم ، وانادیوم ، تنگستن و منگنز استفاده می شود.قیمت پروفیل

از اینها برای ساخت پل ، دکل برق ، زنجیر دوچرخه ، ابزار برش و لوله تفنگ استفاده می شود. چدن حاوی 3-5٪ کربن است. این برای لوله ها ، شیرآلات ، و پمپ ها استفاده می شود. از کاتالیزورهای آهن در فرآیند هابر برای تولید آمونیاک استفاده می شود. آهنربا می توان از این فلز و آلیاژها و ترکیبات آن ساخت.آهن چیست؟

چرا آهن با سایر عناصر متفاوت است؟

تفاوت تعداد پروتونهای موجود در هسته اتمها است. تعداد پروتون ها هر عنصر را منحصر به فرد می کند ، بنابراین با این اعداد در جدول تناوبی سازمان یافته می شوند. به تعداد پروتون هایی که در یک اتم یک عنصر یافت می شود ، عدد اتمی گفته می شود.

در جدول تناوبی ، این عدد در بالای نماد عنصر یافت می شود. آهن بیست و شش پروتون دارد ، بنابراین عدد اتمی آن 26 است. این واقعیت که آهن در هسته خود بیست و شش پروتون دارد ، آن را آهن می کند. اگر یک پروتون به هسته آهن اضافه شود که به آن بیست و هفت پروتون می دهد ، این یک عنصر کاملا متفاوت است. افزودن پروتون دیگر باعث ایجاد اتم عنصر کبالت می شود. با برداشتن یکی از پروتونهای آهن ، منگنز منگنز (Mn) تولید می شود که دارای 25 پروتون در هسته است. تغییر تعداد پروتون ها یک عنصر کاملا متفاوت ایجاد می کند.آهن چیست؟

برخی از حقایق در مورد آهن

آهن عنصری شیمیایی با عدد اتمی 26 و نماد Fe است. این فلز است که به اولین سری انتقال جدول تناوبی و گروه 8 تعلق دارد. این ماده از نظر جرم رایج ترین عنصر روی زمین است که بیشتر هسته خارجی و داخلی زمین را تشکیل می دهد.

 

دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *