قیمت تیرآهن اهواز در تهران

روز به روز با پیشرفت در صنعت ساخت و ساز مصالح و ابزار ساختمانی هم رفته رفته پیشرفت می کنند و باید همانند روش های ساخت و ساز به روز باشند تا رشد و موفقیت این صنعت دچار اختلال نگردد. قیمت پروفیل حالا می خواهیم در مورد اهمیت فلز تیراهن درایم مقاله صحبت کنیم همان طور که همه ما می دانییم تیراهن از جمله پروفیل های پرکاربرد در حوزه ساخت و ساز است و به نوعی پایه و اساس بناگذاری در ساختمان محسوب می شود.قیمت تیرآهن اهواز در تهران

تیرآهن | انواع مدل تیرآهن | تیرآهنH | تیرآهن زنبوری |استانداردهای تیرآهن | آهن

تیرآهن هاش

تیراهن هاش نوعی پروفیل نورد شده است که در سایزهای مختلفی موجود می باشد در انواع سایزهای 100 تا 1000میلی متری  وبه نسبت تیرآهن های معمولی بال های بلند تر و پهن تری دارد و نام گذاری ان ها هم به همین علت به نام تیراهن بال پهن هاش صورت گرفته است . شکل ظاهری قیمت تیرآهن در تهران  ظاهری شبیه به H انگلیسی دارد و اندازه بال و ارتفاع ان تقریبا برابرهستند که همین مزیت سبب شده این محصول از استحکام و مقاومت بالایی بهرمند باشد. اهن در انواع الیاژهای مختلفی تولید می شود و کیفیت و خلوص ان به نوع روش تولید و عناصر آلیاژهای به کاررفته در ساختار تیراهن بستگی دارد . در ایران سهم زیادی از بازار فولاد را تیراهن هاش تشکیل داده اند. که محصولات وارد شده از کشورهای خارجی نیز می باشند واردات و صادرات این فلز به طور مستقیم بر قیمت ارز تاثیرگذار است.

 این سبک تیراهن در 3 دسته :  

 1. st37
 2. st44
 3. st52

تولید می شود که به طور معمول از استاندارد st44 بیشتر از موارد دیگر استفاده می شود .

در مبحث داغ تولید کنندگان وفعالان در عرصه فولاد شرکت ذوب اهن اصفهان با تلاش های بسیاری توانسته است که به تولید کنندگان بزرگو معروف داخلی در تولید محصولات فولادی مختلف من جمله هاش بپوندد.قیمت ورق سیاه اگر بخواهیم توضیح مختصری در مورد تیراهن هاش داشته باشیم در واقع می توان گفت پروفیل هاش نوعی پروفیل نورد شده ای است که در سایزهای سایز ۱۰۰ تا ۱۰۰۰ میلی‌متر و با طول ۱۲ متر تولید می‌ گردد و نسبت به تیرآهن‌های معمولی بال‌ بلندتر و پهن‌تری دارد.قیمت تیرآهن اهواز در تهران

تیراهن هاش در 3 گرید :

 1. هاش سبک
 2. هاش سنگین
 3. هاش فوق سنگین

به بازار عرضه می گردد. تجزیه و تحلیل تیرها درصنعت ساختمان که تفاوت این 3 پروفیل در عرض و ضخامت ان ها می باشد .

انواع هاش براساس گریدهای استاندارد

معمولا در بازار فولاد هاش سبک را با نام های  IPBL/ HEA می شناسند که برای استفاده تیراهن های سبک مورد استفاده قرار می گیرد. قیمت ورق برشی یا فابریک این سبک تیراهن از ضخامت بال های کمتری به نسبت هاش سنگین برخوردار است که شرکت ذوب اهن اصفهان که مادر صنعت فولاد نیز نامیده می شود از جمله تولید کنندگان اصلی این سبک هاش به شمار می رود.

نکته مهم دیگر این است که هاش سبک و سنگین در وزن با یک دیگر تفاوت دارند به طوری که وزن تیراهن هاش به  ضخامت بال ها و جان و طول مقطعی ان بستگی دارد. معمولا برای به دست اوردن وزن هاش و تیراهن معمولا یک کیلو از محصول را در طول شاخه تیراهن که معمولا 12 متر است ضرب می کنند یا به جدول وزن و اشتال فلزات در سایت های معتبر مراجعه می کنند.

تیرآهن هاش چه کاربرد هایی دارد

به طور کلی ساختار تیراهن هاش به این صورت است برای ایجاد مقاومت بیشتر و تنش مکانیکی کمتری تولید شده است و از سطح مقطعی بزرگتری به نسبت سایر تیرآهن برخوردار است . برش لوله های ضد سایش این سبک تیراهن در انواع صنایع مختلفی به کاربرد می شود اما از جمله مهم ترین نوع آن می توان به استفاده در خرپا ها ، ستون ها ، اسمان خراش ها و … مورد استفاده قرار می گیرد.قیمت تیرآهن اهواز در تهران

مزایای استفاده از تیرآهن هاش :

از جمله دیگر مزایایی که این نوع تیرآهن‌ها دارند این است. آهن و فولاد درساخت جاده ها و راه آهن که نیروی عمودی وارد بر خود را به راحتی مهارمی کنند و تکیگاه عمودی خوبی محسوب می شوند تیرآهن بال پهن قابلیت استفاده با زول 100 متر را هم دارا می باشد.

در صنایعی نظیر :

 1. ساختمان سازی
 2. پل سازی
 3. اسکله سازی
 4. کشتی سازی
 5. سدسازی

و… از این محصول استفاده می گردد.

نکته :  تیراهن هاش معمولا از ارتفاع و پهنای باند یکسانی برخوردار می باشند یکی از دلایل مقاومت بیشتر این نوع تیرآهن، همین مورد است که این مزیت سبب می شود تا تیرآهن بال‌پهن در برابر نیروهای خمشی و برشی و حرکات و رانش زمین نیز از خود مقاومت نشان دهد. کنترل‌فرآیندهای تولیدفولادضدزنگ تیراهن های هاش به طور معمول ارتفاع و پهنای باند یکسانی دارند و همین امر سبب شده است تا تیراهن بال پهن و هاش فضای کمتری را اشغال کند و همچنین با سرعت بیشتری و اسان تر نصب و اجرا گردد همچنین استفاده از این تیراهن مزیت های زیادی دارد این گونه که استفاده از این تیراهن ضریب خطا و میزان مصرف آهن تا حد قابل توجهی کاهش  می دهد  و سسب صرفه جویی در هزینه های جانبی و تحت عملیات ساخت می شود.

طلا نورد فولاد
مس نورد کاری گرم آهن
تیتانیم نورد کاری سرد استیل
آلومینیوم انواع فلز برنج

 

تیرآهن های بال پهن چه معایبی دارد

 1. کاهش مقاومت فولاد در دماهای بالا
 2. مخارج حفاظت در برابر خوردگی
 3. پرهزینه بودن انجام آزمایش جوش

عملیات نورد کاری هاش

نورد کاری هاش به 2 دسته تقسیم بندی می شود :

تیرآهن و هاش چه تفاوت هایی با یک دیگر دارند

به طور کلی تیراهن های معمولی تفاوت بیشتری با تیراهن های هاش دارند و بیشترین و نمادین ترین تفاوت ان ها در شکل ظاهری این تیراهن ها می باشد. به طور عمده تیراهن های معمولی به شکل I انگلیسی و تیرآهن‌های هاش به شکل H انگلیسی هستند و به دلیل اندازه بال ها و جان تیراهن در انواع مختلفی وجود دارد و همچنین به دلیل محدودیت و تفاوت در طول ساخت تیرآهن های معمولی و همچنین استحکام بیشتری که دارد تیراهن هاش مورد استفاده قرار می گیرد. امروزه بیشتر از تیراهن های هاش برای ستون  در سازه ها مورد استفاده قرار. آهن چیست می گیرد و از تیرآهن های ساده و معمولی کمتر استفاده می گردد. نکته دیگری که وجود دارد که تفاوت تحمل میزان باری است که تیراهن هاش با تیراهن معمولی دارد که همان طور که برایب همه مشهود است ، تیرآهن هاش قدرت و استحکام بیشتری به دلیل شکل ظاهری خود دارد و همین امر باعث می‌شود مقدار بار بیشتری را بتوانند تحمل کنند.قیمت تیرآهن اهواز در تهران

کلام اخر

فلز تیراهن هاش یا تیراهن بال پهن یکی از پراستفاده ترین نوع مصالح ساختمانی هستند که هر روز به نسبت روز قبل از اهمیت بیشتری برخوردرا می شوند. انواع و کاربردهای محصولات فولادی و در صنایع فولادی نظیر آهن در حوزه داخلی و در کشور ایران از پیشرفت خوبی برخوردار شده است.