قیمت نبشی

قیمت نبشی در آهن رسان چیست و توسط چه روش‌هایی تولید می‌شود؟ یکی از رایج‌ترین مصالحی که در ساختمان‌های فلزی از آن استفاده زیادی می‌شود، پروفیل‌ها هستند. اغلب فلزات به کار گرفته شده در صنعت ساخت و ساز توسط روش نورد تولید می‌شوند.

جنس این فلزات اغلب از فولاد است اما پروفیل‌هایی با جنس پی وی سی و یا آلومینیوم نیز در بازار موجود است که وزن کمتری نسبت به پروفیل‌های فولادی دارند. اگر می‌خواهید با مشخصات فنی این فلزهای فولادی بیشتر آشنا شوید، تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

نبشی چیست و چگونه تولید می‌شود؟

یک از مقاطع فلزی سازه‌ای که هم به روش‌های نورد سرد و هم نورد گرم ساخته می‌شود، این فلزات فولادی هستند که در واقع نوعی پروفیل به شمار می‌روند. از آنجایی که این فلزات کاربردهای متعددی در پروژه‌های عمرانی و ساختمانی دارند، شناخت ویژگی‌ها و مشخصات فنی آن‌ها می‌تواند بسیار کمک کننده باشد؛ مخصوصا برای زمانی که قصد خرید دارید اما ویژگی‌های اصلی آن‌ها را نمی‌دانید!

قیمت نبشی

همان‌طور که ابتدای مطلب ذکر کردیم این فلزات فولادی هم به روش نورد گرم و هم نورد سرد تولید می‌شوند. سوالی که ممکن است برایتان پیش آید این است که این فلزات چگونه و در اثر چه فرایندی از طریق این روش‌ها تولید و به مصرف می‌رسند؟ در ادامه اشاره‌ای کوتاه به روش‌های نورد گرم و سرد خواهیم داشت.

نورد گرم چیست؟

متداول‌ترین روش تولید محصولات فلزی صنعت نورد، روش نورد گرم و سرد است. جالب توجه است بدانید که نزدیک به 80 درصد فلزاتی که در پروژه‌های ساختمانی و عمرانی مورد استفاده قرار می‌گیرند، به روش نورد تولید می‎شوند. اما این روش به چه صورت انجام می‌گیرد؟ در روش نورد کردن، شمش و اسلب را با غلتک به ورق‌های باریک‌تری تبدیل می‌کنند.

شروع تولید محوصلات فلزی به کمک این روش به قرن 17 میلادی برمی‌گردد. در گذشته 2 غلتک چدنی را در یک چهارچوب چوبی قرار می‌دادند و با عبور فلزات قلع و سرب از بینشان سطح مقطع آن‌ها را کاهش داده و از این طریق عملیات نورد را انجام می‌دادند. نبشی‌ها نیز پروفیل‌هایی هستند که از طریق روش نورد تولید می‌شوند.

کاربرد این پروفیل در سازه‌های فلزی

یکی از اصلی‌ترین کاربرد این فلزات را می‌توان برای سازه‌هایی دانست که اسکلت آهنی دارند. به عبارتی می‌توان گفت مهار نیروی جانبی بین ستون‌ها در سازه‌هایی که اسکلت آن‌ها به صورت فلزی است، از اهمیت بالایی برخوردار است به همین خاطر برای این منظور از این پروفیل‌های فولادی استفاده می‌شود. علاوه بر این می‌توان از این فلزات برای ساخت انواع چهارچوب‌ها، پایه‌های ستونی برای ایجاد فنس، ساخت دکل‌ها و خرپاها و ساخت دوپوش‌ها نیز استفاده کرد.

البته که کاربرد نبشی به اینجا ختم نمی‌شود و به این دلیل که این فلز خود دارای انواع گوناگونی است می‌توان کاربردهای بیشتری را برای آن نام برد. به عنوان برخی دیگر از کاربردهای این فلزات می‌توان به مواردی چون استفاده در سازه‌های پایچ و مهره‌ای مرتفع، ساخت پلکان و همچنین استفاده در سقف‌های سبک شیروانی اشاره کرد. در سازه‌هایی که پوشش‌های سقف آن‌ها به صورت بتنی است، از این فلز استفاده بیشتری می‌شود در حالی که در ساختمان‌هایی با سقف کرومیت از پروفیل‌های دیگری نیز مانند ناودانی و یا تسمه هم استفاده می‌شود.

کاربرد این فلزات در ایجاد پشت بند

به عنوان یکی از مهم‌ترین کاربردهای این پروفیل در سازه‌های فلزی می‌توان به ایجاد پشت بند در فاصله میان ستون‌ها اشاره کرد. اما ایجاد این پشت بندها چه اهمیتی دارد؟ زمانی که در فاصله میان ستون‌ها به کمک این فلزات پشت بندی ایجاد می‌شود، نیروی جانبی وارده به ستون‌ها حین حوادث طبیعی مانند زلزله مهار می‌شود.

پیمانکاران با استفاده از صفحات برشی و اتصال جوشی یا پیچی آن‌ها به بالا و پایین ستون‌ها، این پروفیل‌ها را به صورت ضربدری میان دو ستون به کار می‌گیرند و به این ترتیب نیروی جانبی وارده را که ناشی از زلزله و یا بار مازاد بر ساختمان است را مهار می‌کنند.

کاربرد نبشی در ساخت خرپا

به عنوان یکی دیگر از کاربردهای این پروفیل‌ها می‌توان به ساخت خرپا اشاره کرد. اگر دو قطعه از این فلزات در ارتفاعی معین از یک دیگر توسط تکه‌هایی از آن به عنوان جان و یا خرپا به یک دیگر متصل شوند، در فاصله دو شاخه از این فلز می‌توان تیری شبیه به تیرآهن ایجاد کرد.

این تیرآهن که خود نوعی پروفیل به شمار می‌رود، در صورتی که ارتفاع خرپا افزایش یابد می‌تواند همان مقدار نیروی وارده بر تیرها را تحمل کند. این موضوع برای اعمال بارهای اضافه بر روی سقف سوله‌ها، شیروانی‌ها و همچنین انبارها کاربردهای زیادی دارد.

محاسبه مقاومت نبشی در آهن رسان

برای فلزهایی که فولادی هستند، مقاومت خمشی به عنوان مقاومت اولیه در نظر گرفته می‌شود. این در حالی است که مقاومت پیچشی با بسیاری از کدها به اصلاح روش طراحی برای مقاومت در برابر نیروی خمشی محاسبه می‌شود.

لازم توجه است که بدانید پیش بینی کردن قدرت دقیق این فلزات کار ساده‌ای نیست؛ چراکه گاهی مواقع در سازه‌هایی که به صورت فولادی هستند، از یک نبشی به عنوان تیرهایی برای حمایت از بارهای توزیع شده استفاده می‌شود.

قیمت نبشی

قیمت این پروفیل در بازار

همان‌طور که می‌دانید قسمت اغلب مصالح ساختمانی نیز هر روز در حال نوسان است. اگر به دنبال لیستی دقیق از قیمت‌های روز آهن الات و یا مصالح فلزی هستید، از طریق راه‌های ارتباطی موجود با ما در تماس باشید. تیم فروش ما شما را برای خرید مصالح مورد نیازتان راهنمایی خواهند کرد.

خلاصه‌ای از این مقاله

این فلزات به دلیل سهولت استفاده از آن‌ها در سازه‌های فلزی، در اکثر پروژه‌های ساختمانی و عمرانی کاربرد دارند. از این فلزها که جزو رایج‌ترین مصالح فلزی ساختمانی به شمار می‌رود، به طور گسترده‌ای به عنوان تیرک و مهاربندی اعضای برج در برج‌های مخابراتی، به عنوان پایه اصلی در برج‌های انتقال برق و به عنوان خرپاهای سوله مورد استفاده قرار می‌گیرد.

قیمت روز نبشی و قوطی در آهن رسان، وزن و قیمت نبشی ۴،برای افزایش قیمت نبشی۱۲، قیمت نبشی جهان، خصوصیات انواع قیمت نبشی8، قیمت نبشی 10*10، قیمت نبشی تودلی کارخانه های ، قیمت نبشی گالوانیزه، سایت آهن رسان قیمت نبشی 4 سبک، قیمت نبشی 10*10، برای کاربرد ساختمانی و قیمت نبشی بناب، قیمت آهن ۱۴، در www.ahannresan.ir قیمت قوطی آهن، علت افزایش قیمت آهن آلات، برای استعلام فوری نمودار قیمت آهن آلات، قیمت آهن کیلویی، ویژگی های مهم انواع و قیمت روز نبشی و قوطی،آهن رسان قیمت نبشی 4 سبک، برای اعلام وضعیت قیمت آهن اصفهان، قیمت نبشی گالوانیزه، لیست و جدول وزن نبشی 5، قیمت نبشی مشهد، سایز بندی نبشی، آهن رسان قیمت نبشی 10*10، قیمت نبشی ۴، قیمت آهن، قیمت آهن ساختمان سازی، قیمت آهن آلات در بندرعباس، وزن نبشی، قیمت لحظه ای آهن و میلگرد، بازرگانی آهن،ahanresan قیمت نبشی گالوانیزه، قیمت نبشی 4 سبک، قیمت نبشی اصفهان، قیمت نبشی مشهد،ویژگی های مهم کارخانه قیمت روز نبشی و قوطی، قیمت نبشی 5 اصفهان،در کنار خرید و سفارش از کارخانه و آهن فروشی قیمت نبشی 10*10، قیمت آهن با ما همراه باشید.

نبشی به روش نورد تولید می‌شوند که در ابتدای مقاله به چگونگی تولید پروفیل‌ها توسط این روش اشاره کرده‌ایم. اگر قصد خرید آهن آلات و یا دیگر مصالح فلزی ساختمانی را دارید اما نمی‌دانید قیمت روز آن‌ها در بازار چقدر است، با کارشناسان ما در آهن آلات شکوهی تماس بگیرید.